Almanya Oturum İzni Başvurusu

Almanya’da ikamet etmek isteyen kişiler, ülkeye giriş yapmadan önce veya ülke içerisinde geçici izin süreleri bitmeden oturum iznine başvurmalıdır. Oturum izni, Almanya’da yaşama amacına göre alınabilir ve 4 farklı şekilde oturum izni mevcuttur. Süresiz kalmak isteyen kişilerin Almanya oturum izni başvurusu yapması için Almanya’da en az 5 yıllık ikamet izinlerinin olması gerekir. Bunun dışında eğitim, staj, meslek amaçlı sebeplerle sınırlı sürelerde oturum iznine başvurulabilir. Oturum izni alma, süresiz oturum izni şartları gibi konularda bilgi almak için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Almanya oturum izni alacak olan kişilerin sağlaması gereken belirli şartlar vardır. Bu nedenle oturma iznine başvurma süresi değişiklik gösterdiği gibi başvuru sonuçlarının açıklanması da değişmektedir. Almanya oturma izni kaç günde çıkar; oturum izni başvurularının sonuçları 3 ay ve 6 ay arasında açıklanır. Yoğunluk olan dönemlerde ve kişilerin başvurularının detaylı incelenmesi gerektiğinde başvuruların sonuçlanma süreleri daha uzun olmaktadır.

Almanya Süresiz Oturum İzni Şartları

Almanya oturum izni çeşitleri, sınırlı süreli ve süresiz olarak iki şekildedir. Almanya yerleşim izni olarak adlandırılan oturum izni çeşidi, başvuru yapan kişilerin Almanya’da süresiz yaşamasına imkan tanır. Almanya oturum izni başvurusunda bulunacak kişilerin sağlaması gereken belirli şartlar vardır. Bu şartlar, Almanya konsolosluğu tarafından açıklanır ve gerekli şartları sağlayan kişilerin hazırlaması gereken belgelerle ilgili bilgiler, açıklama içerisinde yer alır. Almanya süresiz oturum izni şartları şunlardır; Almanya’da en az 5 yıllık oturum izni olması, başvuru yapan kişinin geçimini sağlayacak imkanlara sahip olması, yeterli Almanca bilmek, sabıka kaydının olmaması.

Almanya Oturum İzni Gerekli Evraklar

Almanya’da uzun süre ikamet edecek kişilerin oturum izni başvurusunda bulunmadan önce hazırlaması gereken bazı evraklar vardır. Ülkeye gidiş amacına göre verilen oturum izinlerinde kişiler, oturum izni amacını kanıtlamalıdır. Eğitim, meslek gibi sebeplerin belgeleri başvuru için verilmesi gereken belgelerdir. Almanya oturum izni gerekli evraklar; pasaport, maddi geliri gösteren kanıtlı belgeler ve sicil kaydı gibi birçok ülkenin oturum izni için istediği belgelerdir. Gerekli evraklar için lütfen buraya tıklayınız.

Menü
Acil Vize